Merhaba arkadaşlar, her hafta Z Raporu bölümünde Amerikada yaşam ve iş hayatıyla ilgili, günlük konularla ilgili konuşacağımızdan bahsetmiştim. Geçen hafta genel konulardan konuşmuştuk. Bu hafta ise Amerikada yaşan Türkler ve çalıştıkları işlerle ilgili size bilgiler vermek istedim. Linkedin’de çalışan arkadaşım Merve ile size iş hayatından bahsederken aynı zamanda Greencard deneyimlerini de paylaştık. Keyifli seyirler 🙂

ABONE OL DAHA ÇOK GEZELİM 🙂 https://goo.gl/nZKf6t

Sosyal Medyada Beni Takip Edin:
Instagram: https://www.instagram.com/ilkayzaman
Facebook: https://www.facebook.com/ilkayzamanofficial
Twitter: https://twitter.com/ilkayzaman
YouTube: http://www.youtube.com/c/İlkayZamanOfficial
YouNow: https://www.younow.com/ilkayzaman

Ekipman:
Kamera: DJI Osmo
Aksiyon Kamera: GoPro Hero 5
Aksiyon Kamera 2: Xiaomi Yi
Mikrofon: Rode VideoMicro
Tripod: Osmo Tripod ve Extension Rod
Video Edit: Apple iMovie

İlkay Zaman

Tüm mesajlar

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Arkadaşlar merhaba,

  Tecrübelerimi paylaşmak isterim.

  Ben 5 sene Amerikada San Diego, Orange County, Oakland-Berkeley’de (California) yaşadım. Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra 2002’de Türkiye döndüm. Green card’ım olmadığı sadece OPT (en az 9 aylık bir eğitim (dil kursu olabilir) için 1 sene çalışma izni) olduğu için güzel işler bulamadım. Green cardım olsaydı çok iyi işlere girerdim.

  Çalışma ve oturma iznini evlilik yoluyla hak edebilirsin, fakat bunun da bedelleri olabilir eğer gerçek niyet bu değilse. Prosedürler uzun. Kabus olabilir.

  Amerika’da yaşam 1-2 sene mükemmel geçiyor (tatiller, lüks arabalar, gece hayatı, düzenli bir yaşam vb.), daha sonraki yıllarda bıkmaya başlıyorsun, yani güzel bir yemeği düşünün fakat tadı yok. Burada en büyük sorun yalnız olmak, bireysellik öne çıkıyor.

  Ben bu beş senede 40 kg almıştım (Türkiye’de normal kiloma döndüm), kilo almak burada en büyük problem, sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Çünkü şekerli yiyeceklerin tüketimi çok fazla. Nedeni ise sizde toplumun yaşayışını taklit etmeye başlıyorsunuz.

  Amerika’da en az 5000 üniversite (iki yıllık dahil) var. Size tavsiyem, orada iyi iş bulmanız için örneğin, California’da accreditationu WASC olan ve bilinen üniversitelere gitmeniz eğer lisans veya yüksek lisans okuyacaksanız. California’da iki tip devlet üniversitesi var, UC (University of California, Berkeley gibi) ve California State üniversiteleri (San Francisco State Univ. gibi). Bu okullar herkes tarafından bilinir, iş bulmada avantaj olabilir.

  Son olarak, örn. Califonia’da, alt kademe işlerde genellikle meksikalılar ve zenciler çalışır. Dolaysıyla bu gruba dahil olmak istemiyorsanız Green Card’ınız olması gerekiyor. Yoksa yaşamınız yıpratıcı olur. Hayal dünyasına kapılmayın.

İlkay Zaman

E-Bülten Aboneliği

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Join 802 other subscribers